שרונה

עמוד הבית skip navigation   |   שרונה skip navigation   |   מוזאונים ואתרים skip navigation   |   סיורים skip navigation   |   מהקריה בחזרה לשרונה skip navigation   |   מסעדות, קניות ובילוי skip navigation   |   סיפורי בתים skip navigation   |   מידע שימושי skip navigation   |   צור קשר skip navigation

מבית מגורים למרכז מבקרים

צוות התכנון האוצרותי שניגש למלאכה ב-2010, קיבל לידיו את בית משפחת בלדנהופר (Baldenhofer) הטמפלרית ברחוב אלברט מנדלר 14. בית זה, בן שתי קומות מגורים ומרתף, נבנה בגל הבנייה השני של שרונה הטמפלרית בשלהי התקופה העות'מאנית. הבית נבנה בידי קארל בלדנהופר, מהנדס מכונות בבית החרושת של האחים וגנר, ורעייתו שהייתה המיילדת של המושבה. המבנה מייצג את הבנייה הטמפלרית של שלהי התקופה העות'מאנית ומכיל פרטים אדריכליים ועיטוריים אופייניים, המלמדים על אורחות החיים בבית המשפחה.

לאחר קום המדינה פעלה בבניין לשכת שר המשטרה והמיעוטים, ובשנת 1949 נוסדו בבית גנזך מדינת ישראל (ארכיון המדינה) וספריית ראש הממשלה. רגע אחד של תהילה נזקפה לזכותו של הבית בעת ששימש את שירות הביטחון הכללי (שב"כ) ב'מבצע בלזם', במסגרתו נחשף ותורגם בין כותלי הבית הנאום החשאי שנשא ניקיטה חרושצ'וב, מנהיג ברית המועצות. חרושצ'וב נאם ב-1956 בוועידה ה-20 של המפלגה הקומוניסטית, נאום שבו נמתחה לראשונה ביקורת על עריצות משטר סטלין.

המבנה עמד בקריטריונים המחמירים לשימור, הכוללים גם מרכיבי בנייה וריהוט מקוריים ושמירה קפדנית על חלוקת החלל הפנימית המקורית מימי המושבה הטמפלרית. סך כול השטח שיועד לתצוגה ותפקודים נלווים הוגדר בכ-195 מ"ר בחלוקה פנימית של בית מגורים. שטח זה נפרש על פני שתי קומות ומרתף. המשמעות הייתה ברורה: הבית שנועד למגורים אינו יכול להכיל בחדריו הקטנים קהל רב או קבוצה המתכנסת סביב מדריך. ואולם, ערכי שימור, שעשויים להיתפס על-ידי אחדים כמגבילים, דווקא טומנים בחובם פוטנציאל רב בכל השימושים. המגבלה שבהובלת קבוצות מאורגנות הכתיבה למעשה מסלול שממנו נגזרה התפיסה הרעיונית של התצוגה: הליכה בבית באופן חופשי בדומה לביקור בבית מגורים פרטי, בשיטוט בין החדרים המייצגים תקופות שונות שבהן שינה הבית את אופיו והחליף את דייריו. המרכז הוגדר על-ידינו כמוקד תצוגה במסלול הנפרש על פני מתחם שרונה כולו על בתיו וגניו. אלה נתפסים כמוצגים ואזורי תצוגה, ומרחיבים את שטחי הביקור וההתכנסות אל מעבר לגבולותיו הצרים של הבניין. הבית עומד במרכזה של תצוגת חוצות - מוזיאון פתוח, הכולל את בתי המושבה ואתריה, כשהסיור ביניהם יהיה בשטחי חוץ ופנים נגישים לציבור.

המבקרים במרכז עוברים בין חדרי בית מגורים, ואולם החדרים משתנים במסלולם וכל חדר מייצג תקופה, מאורעות ובעיקר מזמן מפגש ממרחק הזמן עם דיירי הבתים.

תהפוכות וניגודים - התפיסה הרעיונית >> << זמנים משתנים בשרונה
מדריך שרונה