שרונה

עמוד הבית skip navigation   |   שרונה skip navigation   |   מוזאונים ואתרים skip navigation   |   סיורים skip navigation   |   מהקריה בחזרה לשרונה skip navigation   |   מסעדות, קניות ובילוי skip navigation   |   סיפורי בתים skip navigation   |   מידע שימושי skip navigation   |   צור קשר skip navigation

ממחשבה לקו ולצורה - מסלול הביקור והתפיסה ההמחשתית

בהמשך לתפיסה הרעיונית נקבע שהבית על רבדיו השונים יעסוק בשלוש תקופות ובשלושה נושאים מרכזיים: המושבה הטמפלרית; טרום-מדינה וקריית הממשל הישראלית; שימור והתחדשות עירונית בתל-אביב-יפו. המכלול יוצג מתוך ראייה תכנונית, אוצרּותית ועיצובית כוללת, ואולם כל חדר יוצג בשפה ייחודית הנובעת ממאפייניו ההיסטוריים, התוכניים והצורניים.

קומת הכניסה מוקדשת למושבה הטמפלרית שרונה. אך תקופה זו אינה מִקשה אחת ויש בה תקופות וסגנונות שונים, ושני פרקי זמן שבהם ננטשו הבתים מיושביהם. השלב הראשון מוצג בחדר הראשון במסלול הביקור ומתאר את אכלוס בתי המושבה על-ידי בוניהם ומזמן למבקרים ביקור בחדרי בתי החקלאים (1871-1917), שיושביהם גרמנים-טמפלרים בני הדור הראשון, המרהטים את ביתם בסגנון שהכירו בארץ מוצאם. בשולי החדר קיר המסמל את הבית הנטוש בימי הגירוש על-ידי הבריטים בשלהי מלחמת העולם הראשונה (1917-1921). בשובם לשרונה הופכים הבתים למודרניים וגרים בהם בני הדור השני והשלישי שכבר נולדו בארץ. החדרים משנים את קווי עיצובם לסגנון הבינלאומי. משם לחדר אפלולי המסמן את שקיעתה של שרונה עקב נטיית חלק מבניה לנהות אחר המפלגה הנאצית ופרק כליאתם במושבה וגירושם של הטמפלרים שנחשבו נתיני אויב במלחמת העולם השנייה. המסע ממשיך אל הקומה השנייה, הדיירים החדשים הם יחידות צבא ומשטרה בריטיות ואחריהם יאכלסו את החדרים אנשי המטה הכללי ופקידי ממשלת ישראל.

נקבע שמרכז המבקרים יהיה בעל אופי של אתר המחשה פתוח שאין מוצגים בו חפצי מקור המצריכים תנאי שימור או אמצעי שמירה וביטחון מיוחדים. הסיפור ההיסטורי עומד במרכז התצוגה, ולהצגתו נעשה שימוש באמצעי המחשה שונים. בעיצוב כל פרט נעשה שימוש במקורות היסטוריים ועבודת התחקיר כללה עיון ובחינה של אלפי תצלומים ומקורות. צוות של יועצים היסטוריים מתחומים שונים סייע לנו באיסוף החומרים ובחינתם.

גם במעבר מהיר בין חדרי הבית, ללא התמהמהות או קריאה מעמיקה, התחושה היא של מסע בזמן: החל בחדר טמפלרי המרוהט בריהוט כפרי ומעניק דימויים נעימים ורכים של חדרי בית פסטורלי, דרך התפתחות התרבות המודרנית המוצגת על-ידי הסגנון הבינלאומי ועד לייצוגים הנוקשים של ימי מלחמת העולם השנייה, הנאציזם, תקופת המאבק ומלחמת העצמאות. הפיכת הבתים הפרטיים לשטח צבאי ולשדה מלחמה ולאחר מכן שימוש בחדרים כמשרדים אפרוריים. לדוגמה: התקופה הפוסט-טמפלרית מציגה את החלל כאזור צבאי. השפה העיצובית משתנה מחדרי בית מגורים לשימושים צבאיים ואזרחיים ציבוריים: מדים, ניירת, אביזרים וסמלים המייצגים את השלטון הבריטי ובהמשך את הממשל הישראלי. העיצוב אינו יוצר תפאורה או שחזור מדויקים אלא עושה שימוש בפרטי ריהוט ודימויים המרכיבים טקסט חזותי המייצג באופן חד וברור את צירי המתח הניצבים בבסיס הסיפור. בכל חדר נפתח חלון אל המציאות שנשקפה מבתי שרונה אל סביבתם הקרובה, יפו ותל-אביב. קומת המרתף מוקדשת לנושא המאבק לשימור שרונה ומפעל השימור והשיחזור רחבי ההיקף. בסופו של המסלול מיצג ייחודי, שנעשה בהשראת תצלומים היסטוריים, המסכם בהרף עין את גלגולי המתחם. בשרונה נחשפו עיטורי קיר רבים וצביעת קירות החדרים נעשתה בעצה אחת עם שי פרקש, משמר ציורי הקיר.

הדוגמאות והצבעים בכל חדר מייצגים את זה אופנה והסגנון של התקופה המיוצגת בחדר ובהסתמכות על דגמים מקוריים שנחשפו בבתי המושבה. במקומות שבהם נשמר העיטור המקורי של הבית הוא מובלט ומוצג. בקומת המרתף מוקדש מקום מיוחד לממצאים שנחשפו בבתי שרונה בעת עבודות השימור והם ממצאי ארכאולוגיה מודרנית, וכן מתועדות עבודות השימור.

סיפורה של שרונה - מסע בין התקופות ובין חדרי הבית >> << תהפוכות וניגודים - התפיסה הרעיונית
מדריך שרונה